Menu Zamknij

Opakowania plastikowe – co się kryje pod tym pojęciem

opakowania plastikowe różnego typu

Opakowania plastikowe towarzyszą nam od lat i zapewne będą obecne na rynku jeszcze długo. Przeciętny klient używając pojęcie „opakowania plastikowe” nie zauważa jednak często, że wśród tych opakowań są produkty z bardzo różnych materiałów, które też w różnym stopniu poddają się recyklingowi. O tym, że musimy poświęcać więcej uwagi ekologii wie dziś już każdy producent. Opakowania plastikowe zmieniają się nie tylko w reakcji na regulacje prawne, ale także w związku z oczekiwaniami społecznymi oraz rosnącym trendem Corporate Social Responsibility.

Co kryje się pod pojęciem opakowania plastikowe?

Plastik to bardzo szerokie, choć potoczne określenie materiałów polimerowych. Znaczenie słowa „opakowanie plastikowe” pokrywa się w rozumieniu potocznym z pojęciem „opakowania z tworzyw sztucznych”.

Materiały z których wytwarza się wszelkiego rodzaju opakowania z tworzyw sztucznych można podzielić przede wszystkim na kilka rodzajów, które opisujemy poniżej.

Opakowania plastikowe PET

PET to politereftalan etylenu (polyethylene terephthalate). Choć kojarzymy ten materiał najczęściej z opakowaniami napojów (butelki PET) to ma on szersze zastosowanie. Z PET zbudowane są folie twarde (folie sztywne), które wykorzystywane są m.in. do produkcji takich typów opakowań jak pojemniki, blistry i tuby. Mogą to być np. pojemniki z przezroczystą przykrywką stanowiącą osobną część jak i połączoną „zawiasem” – PET ma właściwości mechaniczne, które powodują, ze przy wielokrotnym uchylaniu, takie wieczko nie odpadnie. Blistry z PET stosuje się w wielu branżach – spotykamy tego typu opakowania do akcesoriów biurowych, akcesoriów budowlanych, części samochodowych czy drobnej elektroniki.

Opakowania PET to także tacki na owoce i warzywa, słoiki na sosy i musztardy oraz marmolady, pudełka na lody, torebki na orzechy, cukierki i ciasteczka.

PET to opakowania plastikowe przyszłości. Choć przeciętnemu użytkownikowi mogą kojarzyć się niezbyt dobrze (widok plaż i jezior zaśmieconych butelkami PET) to warto wiedzieć, że jest to materiał o bardzo dobrych właściwościach recyklingowych. To od nas zależy, czy będzie zaśmiecał środowisko, czy zostanie przetworzony. Jeśli zbiórka selektywna odpadów jest prowadzona odpowiednio, opakowania PET mogą być efektywnie przetwarzane.

Opakowania polistyrenowe

Polistyren to materiał palny i stosunkowo kruchy (szczególnie w formie styropianu). Opakowania polistyrenowe najczęściej spotykamy pod postacią lekkich cienkościennych pojemników i kubeczków, a także różnego rodzaju form ochronnych (ze styropianu), amortyzujących produkty podczas transportu. Popularne opakowania plastikowe z polistyrenu to:

  • opakowania elektroniki – jeśli kupisz np. telewizor lub odkurzacz, wewnątrz pudła znajdziesz charakterystyczne kształtki, które zabezpieczają sprzęt przed uszkodzeniami. To właśnie elementy opakowania z polistyrenu. Podobnie będzie w innych branżach – takie ochronne elementy zawierają też opakowania dla przemysłu motoryzacyjnego czy narzędzi.
  • opakowania żywności – popularne „laptopy” czyli pojemniki jednorazowe z zatrzaskiwaną pokrywką, w których wydawane są posiłki na wynos to opakowania polistyrenowe. Tak samo tacki, na których np. sprzedawane są gotowe wyroby garmażeryjne w sklepach – pierogi, placki, paszteciki. Do pakowania żywności świetnie nadają się folie PS, które pozwalają wyprodukować cienkie tacki i elementy opakowań z przetłoczeniami, wypukłościami, zagłębieniami. Doskonale wykorzystują to producenci słodyczy- ciasteczek, cukierków i czekoladek.
  • Opakowania szkła i porcelany – z polistyrenu wykonuje się zabezpieczenia delikatnych wyrobów, które szczególnie są narażone na uszkodzenia podczas transportu.

Opakowania poliamidowe

Poliamid ma stosunkowo wąskie (w porównaniu np. z polipropylenem czy polistyrenem) zastosowanie w opakowaniach. Jeśli wskazujemy na opakowania plastikowe, produkcja z poliamidu obejmuje przede wszystkim folie opakowaniowe. Specyficznym produktem są osłonki poliamidowe w przemyśle spożywczym, które są swoistym opakowaniem, spełniającym przede wszystkim funkcje ochronne. Osłonki poliamidowe przybierają takie formy jak sztuczne jelita do kiełbasek, osłony parówek czy pasztetów i innych podrobów. Można na nich wykonywać nadruki, dzięki czemu można znakować np. parówki logo producenta.

Opakowania plastikowe z PCV (PVC)

Polichlorek winylu to materiał twardy i niepalny. Wykorzystywany jest m.in. w postaci folii twardych do produkcji opakowań. PVC, szczególnie w Europie, zaczyna ustępować opakowaniom PET, ponieważ słabiej nadaje się do recyklingu. Zakres opakowań z PVC jest zbliżony do tego, który obejmuje PET. Na przykładzie zmieniających się proporcji rynkowych między PET i PVC widać jako ewoluują opakowania plastikowe Producenci europejscy przestawiają się obecnie na folie twarde z PET.

Jak widać, opakowania plastikowe to bardzo szeroka kategoria, w której mieści się wiele materiałów o zróżnicowanych właściwościach. Zapraszamy Państwa do konsultacji z naszymi ekspertami, którzy pomogą Państwu dobrać najlepsze opakowania z folii twardych dla Państwa produktów.
Jak się z nami skontaktować? –>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button