Menu Zamknij

Opakowania na kosmetyki – folie sztywne świetnie się tu sprawdzą

opakowania na kosmetyki

Opakowania z folii sztywnych na kosmetyki są powszechnie używane przez producentów, choć w przypadku tej branży mają one przede wszystkim rolę uzupełniającą. Prym wiodą słoiczki, tuby z polietylenu oraz buteleczki. Jednak opakowania z folii sztywnej mają swoją dobrze ugruntowaną pozycję przy pakowaniu takich produktów jak przybory oraz drobne materiały kosmetyczne, a także jako opakowania zbiorcze.

Folie sztywne na opakowania na akcesoria kosmetyczne

Największa część opakowań z przezroczystych folii twardych na kosmetyki (folii sztywnych) stanowią pudełka, tuby przezroczyste i blistry wykonane z takich tworzyw jak PCW (polichlorek winylu), PET (Politereftalan etylenu) lub PP (Polipropylen). Najczęściej zetkniemy się z nimi przy opakowaniach na przybory kosmetyczne – np. na pilniczki do paznokci, szczypczyki, pęsety, grzebienie, pędzelki, maszynki do golenia itp. Akcesoria są pakowane w tuby z folii sztywnych lub w blistry, których tylna ścianka jest z tworzywa sztucznego lub papieru. W takich blistrach ścianka tylna może być zamontowana na stałe (wtedy klient musi ją rozerwać lub przeciąć, aby dostać się do produktu), ale może być też na zawiasie, co jest wersją bardziej przyjazną dla nabywców. Nie tylko ułatwia dostęp do produktu, ale umożliwia też przechowywanie przedmiotu w opakowaniu i łatwe powtórne otwieranie i zamykanie. Producenci kosmetyków, którzy decydują się na opakowania z folii sztywnych powinni zwracać uwagę na takie z pozoru szczegóły ponieważ wpływają one silnie na satysfakcję klienta, a także wydłużają życie opakowania i poprawiają recykling. Jak? Opakowanie, które jest otwierane, a nie rozrywane może być ponownie użyte (np. do przechowania innych przedmiotów, choćby w pudełeczkach). Opakowania z folii sztywnej, które nie są niszczone zaraz po zakupie lub rozdzielane na wiele elementów, z większym prawdopodobieństwem trafią w całości do właściwego pojemnika na odpady segregowane.

Folie sztywne świetnie chronią kosmetyki

Opakowania z folii sztywnych na kosmetyki, wykonane np. z PCW czy PET, dobrze chronią umieszczone w nich produkty zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i przed wahaniami temperatur (oczywiście nie przed temperaturami ekstremalnymi). Dlatego też tego typu opakowania zbiorcze są wykorzystywane zarówno do transportu i magazynowania, jak i w sprzedaży. Przykładem takich opakowań są tuby, zawierające wiele mniejszych pudełeczek. Popularne są też wytłoczki z folii sztywnej służące jako opakowania transportowe czy wreszcie pudełka przezroczyste, dzięki którym łatwo w magazynie zorientować się, co jest w nich przechowywane. Pod kątem transportu i przechowywania kosmetyków, bardzo ważne jest połączenie dwóch ważnych właściwości folii sztywnych: wytrzymałości na nacisk i uszkodzenia mechaniczne oraz niskiej masy. Najnowsze trendy w opakowaniach z tworzyw sztucznych to znalezienie jak najlepszego stosunku masy do wytrzymałości, co można osiągnąć przez coraz lepsze projektowanie.

Folie sztywne na opakowania zdatne do pełnego recyklingu

Ideałem są opakowania na kosmetyki, które całości mogą zostać powtórnie przetworzone. Aby to było możliwe, takie opakowania powinny być jak najbardziej jednolite materiałowo. Odpowiedzią na takie wyzwania są tuby z folii sztywnej bez kleju. UNI-PAK stosuje własną technikę wytwarzania tub, w których dno oraz łączenie boków są montowane bez kleju. Pozwala to na pełne przetworzenie takiej tuby jako surowca wtórnego. W tego typu opakowaniach można umieszczać nie tylko kosmetyki, ale także zabawki czy elementy montażowe i narzędzia.

Blistry na kosmetyki najłatwiej będzie poddać recyklingowi jeśli także zostaną wytworzone z jednego materiału, a w przypadku łączenia kilku materiałów ułatwimy odbiorcy końcowemu rozdzielenie różnych części. Dlatego złym pomysłem będzie stosowanie zbyt gęstych zszyć, mocne sklejanie albo umieszczanie elementów papierowych między ściankami z tworzywa sztucznego, które bardzo trudno rozdzielić.

Kształt i przezroczystość – zalety opakowań z folii sztywnych na kosmetyki

Klienci lubią widzieć, co kupują, a handlowcy nie cierpią zniszczonych opakowań z niesprzedanymi produktami. Nabywcy, którzy chcą sprawdzić, czy rysunek na opakowaniu odpowiada zawartości, często otwierają pudełka powodując ich nieodwracalne zniszczenie, a potem rezygnują z zakupu.
Jak „zjeść ciastko i mieć ciastko”?

Najlepiej wybrać opakowania z przezroczystych folii sztywnych. Klient widzi o kupuje bez konieczności otwierania opakowania (szczególnie dobrą ekspozycję produktu zapewniają tu blistry i pudełka z PCW lub PET). To dużo lepszy pomysł niż tworzenie opakowań nieprzezroczystych, które można bardzo łatwo zamknąć i otworzyć. W sklepach samoobsługowych narażamy się niestety wtedy na dekompletowanie zestawów kosmetycznych, a nawet kradzieże. To pokazuje, że kanał sprzedaży, też może rzutować na wybór opakowania. Jeśli mamy produkt „butikowy”, podawany w miejscu sprzedaży przez pracowników obsługi, możemy stosować opakowania z łatwym otwieraniem, także nieprzezroczyste.

Producenci kosmetyków mogą wybierać wiele tworzyw na opakowania. Folie sztywne mają wiele zalet, a jeśli odpowiednio podejdziemy do projektowania i uwzględniając na tym etapie konieczność recyklingu, otrzymamy opakowania w dużym stopniu przyjazne środowisku.

Obrazy: freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button