Wiele osób, myśląc o opakowaniach z folii twardej używa błędnego określenia „opakowania plastikowe”. Dlatego poszukując funkcjonalnego opakowania dla swojego produktu posługują się takimi pojęciami jak np. tuby plastikowe czy pudełka z przezroczystego plastiku. Tymczasem wiele z widzianych przez nas w sklepach opakowań wykonana jest z folii twardej (czasem określanej jako folia sztywna).
Najpopularniejsze opakowania z folii twardej do tuby, blistry i pojemniki, a także elementy określane jako wytłoczki techniczne. Będą to np. przezroczyste tuby, w które zapakowane są flamastry lub długopisy, pudełeczka na drobne śrubki albo blistry w których spoczywają żarówki lub drobne ozdoby.
Opakowania z PCV, PET I PS: jakie właściwości mają opakowania z folii twardej?
Przede wszystkim jeśli omawiamy opakowania z folii sztywnej, powinniśmy postrzegać folie twarde jako grupę tworzyw. Najpopularniejsze tworzywa w tej grupie to:
- PET
- Polistyren (PS)
- PCV (czasem określane jako PVC)
Obecnie największą popularnością cieszy się tworzywo PET (to samo, z którego produkowane są butelki do napojów, choć robi się je inną techniką niż opakowania termoformowane).
Opakowania z wszystkich powyższych rodzajów tworzyw mają kilka wspólnych cech. Po pierwsze zapewniają dużą elastyczność w produkcji – można z nich wytwarzać różne kształty, o różnej grubości i kolorystyce, a jednocześnie proces produkcji zapewnia niski koszt jednostkowy. To duża przewaga w porównaniu z drewnem czy papierem. Druga cecha wspólna to duża wytrzymałość na temperaturę i wilgoć, oraz przy odpowiednim zaprojektowaniu, także na nacisk mechaniczny. Dzięki temu producenci mogą bezpiecznie pakować w folie sztywne nawet dość delikatne produkty.
Co jest lepsze: PET czy PCV?
W dzisiejszych czasach bardzo ważnym czynnikiem przy wyborze opakowania przez firmy jest możliwość poddania go procesowi recyklingu. W tym zakresie PET jest o wiele lepszym tworzywem niż PCV i w Europie dominuje z tego powodu nad PCV, choć jeszcze kilka lat temu tak nie było. Recykling PET udaje się obecnie w ok. 80%.
Nowe produkty z R- PET mają zwykle 3 warstwy: w środku znajduje się warstwa odzyskanego w czasie recyklingu materiału, a warstwy zewnętrzne wytwarza się z nowego surowca.
PCV cieszy się większą popularnością wśród producentów z rynku azjatyckiego ponieważ tam niestety nadal kładzie się mniejszy nacisk na ekologię.
Opłaty produktowe, związane z gospodarką opakowaniami i odpadami zależą od liczby zastosowanych w opakowaniu rodzajów surowca. Jeśli opakowanie zawiera jedno tworzywo sztuczne oraz papier, opłaty te są niższe niż w przypadku użycia dodatkowo np. kleju. Uni-Pak stosuje do wytwarzania tub z folii twardych unikalną technologię, dzięki którym tuby są bezklejowe.
Jak produkuje się opakowania z folii twardej? Tuby, blistry, kasety i pojemniki z folii sztywnej produkuje się przede wszystkim poprzez termoformowanie tworzywa. Jest to technika polegająca na kształtowaniu tworzywa sztucznego poprzez jego rozgrzanie oraz próżniowe odessanie powietrza, dzięki czemu uzyskuje się pożądany kształt produktu w formie/matrycy.