Opakowania PET są trwałe, łatwe do formowania różnymi metodami oraz mają przystępną cenę. To dlatego tak wiele produktów w różnych branżach trafia do klienta w opakowaniach wykonanych z politereftalanu etylenu.
Firmy wprowadzające opakowania do swoich produktów muszą na etapie ich projektowania przemyśleć je pod kątem:
- wytrzymałości na zgniatanie i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne,
- ochrona zapakowanego produktu przed światłem i zmianami temperatury,
- waga, ze względu na koszty transportu,
- możliwości swobodnego kształtowania,
- cena jednostkowa,
- zdatność do recyklingu.
Jeśli przyjrzymy się opakowaniom PET, to wypadają one bardzo dobrze właściwie w każdym z tych wymienionych powyżej kryteriów.
Właściwości opakowań PET
- Możliwość łatwego wykonywania opakowań przeźroczystych, półprzeźroczystych i nieprzeźroczystych
- Doskonała ochrona przed wilgocią. Woda może dostać się do opakowania wyłącznie przez szczeliny między jego elementami.
- Niska masa w przeliczeniu na powierzchnię – nawet duże opakowanie PET może ważyć niewiele.
- Dobra wytrzymałość w przeliczeniu na grubość ścianek – nawet cienkościenne opakowania nie ulegają rozerwaniu i nie da się ich nieintencjonalnie przeciąć.
- Możliwość zachowania balansu między sztywnością, a elastycznością. Opakowanie może być na tyle miękkie, aby się nie potłuc przy upadku, oraz na tyle twarde, aby zapakowany w nie przedmiot był bezpieczny.
- Zachowanie smaku i zapachu zapakowanych produktów – to dlatego opakowania PET mogą być używane w branży spożywczej.
- Duże możliwości w zakresie recyklingu – w miarę doskonalenia metod odzyskiwania surowców wtórnych, coraz więcej PET wraca do obiegu. Surowiec ten może być wykorzystany ponownie nie tylko do produkcji opakowań, ale także innych produktów, takich jak ubrania, elementy akcesoriów w różnych branżach czy nawet jako nawet stanowić budulec dróg.
Jakie branże wykorzystują opakowania PET?
Plastikowe pojemniki z politereftalanu etylenu są bezpieczne w kontakcie z żywnością stałą i płynną – dlatego są też popularne w branży spożywczej. Jeśli chodzi o płyny to politereftalan etylenu służy do wyrobu opakowań zarówno do wody, jaki i soków, napojów gazowanych, energetycznych, a także różnego rodzaju olejów i napojów mlecznych.
Opakowania PET w formie blistrów to także jeden z najpowszechniejszych typów opakowań z tworzyw sztucznych w branży farmaceutycznej. Oprócz blistrów, które kojarzymy z pakowaniem tabletek, popularne są też większe opakowania blistrowe, służące np. do przechowywania akcesoriów medycznych i kosmetycznych.
Wytrzymałość PET na działanie substancji chemicznych pozwala wykorzystywać opakowania z politereftalanu etylenu także w branży chemii gospodarczej. Pakuje się w ten sposób nawet środki czyszczące zawierające silne detergenty.
Zalety opakowania z PET doceniają producenci towarów praktycznie we wszystkich branżach. Uni-Pak oferuje Państwu takie opakowania, także w wersjach wykonanych z BIO-PET, czyli surowca w całości pochodzącego z recyklingu.