Pudełka plastikowe z pokrywką lub innym zamknięciem są wszechobecne w naszym codziennym życiu i spełniają wiele ról. Od przechowywania żywności w kuchni po pakowanie produktów w przemyśle. W tym artykule przyjrzymy się bliżej kwadratowym i cylindrycznym pudełkom plastikowym, ich budowie, rodzajom zamknięć oraz zastosowaniom.
Pudełka plastikowe z zamknięciem: rodzaje i zastosowania
Co się pakuje w pudełka plastikowe? Są one przydatne praktycznie w większości branż. Pudełka plastikowe kwadratowe i cylindryczne (podobne do puszek) są powszechnie stosowane do pakowania szerokiej gamy produktów, w tym:
- Żywności: od przekąsek, przez nabiał, po gotowe posiłki.
- Farmaceutyków: tabletki, kapsułki, proszki.
- Kosmetyków: kremy, balsamy, pudry.
- Chemikaliów domowych: farby, środki czyszczące.
Z jakich tworzyw są wytwarzane pudełka plastikowe z pokrywką?
Produkcja pudełek plastikowych opiera się najczęściej na tworzywach takich jak:
- Polietylen (PE): szczególnie popularny ze względu na swoją elastyczność i wytrzymałość.
- Polipropylen (PP): odporny na wysokie temperatury, często używany do pojemników mikrofalowych.
- Polietylen tereftalat (PET): przezroczysty, wytrzymały, często używany do butelek i pojemników na napoje.
Grubość ścianek pudełek plastikowych – z czego wynika?
Pudełka plastikowe z pokrywką mają różną grubość ścianek. Wynika to z dostosowania opakowań plastikowych do przechowywanych produktów.
Grubsze ścianki są stosowane, gdy:
- Potrzebna jest większa wytrzymałość i sztywność, np. do przechowywania cięższych przedmiotów – elementów takich jak śrubki czy wkręty, ale także w przypadku żywności o wysokiej wadze jednostkowych – np. ciężkich owoców czy nawet czekoladek.
- Oczekiwana jest lepsza izolacja termiczna, co jest istotne szczególnie w przypadku pudełek na żywność wrażliwą na temperatury. Nie chodzi tylko o produkty, które się szybko psują, ale także o te, które przy wysokiej temperaturze zmieniają właściwości. Będzie to np. czekolada czy różnego rodzaju cukierki.
- Wymagana jest lepsza ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, jak światło czy zmiany temperatury. Takie zapotrzebowanie także pojawia się przy żywności.
Cieńsze ścianki są preferowane, gdy:
- Ważna jest redukcja kosztów produkcji i materiału.
- Pojemnik ma być jednorazowego użytku lub przeznaczony do lekkich przedmiotów.
- Potrzebna jest większa elastyczność pojemnika.
Typy zamknięcia w pudełkach plastikowych
Pudełka plastikowe mają zamknięcia dostosowane także do przechowywanych produktów. Rodzaj zamknięcia pojemnika wpływa na koszt wytworzenia opakowania, toteż np. zamknięcie hermetyczne stosuje się wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne.
Najczęściej spotykane typy zamknięcia pudełek plastikowych:
- Zamknięcia gwintowe. Najczęściej stosowane w butelkach i słoikach, ale także w pojemnikach plastikowych w kształcie tuby. Są wygodne w użyciu i zapewniają dobre uszczelnienie, chroniąc zawartość przed wilgocią i zanieczyszczeniami.
- Pudełka z pokrywką zamykaną na klik (zamknięcie klikowe). Takie zamknięcia charakteryzują się prostotą użycia – wystarczy nacisnąć pokrywkę, aby ją zamknąć lub otworzyć. Są popularne zarówno w pojemnikach na żywność i kosmetyki, jak i na przybory domowe, drobne elementy w branży przemysłowej, instalacyjnej i DIY.
- Zamknięcia hermetyczne. Zapewniają szczelne zamknięcie, chroniąc przed powietrzem, wilgocią i bakteriami. Stosowane są w opakowaniach przeznaczonych do pakowania produktów wymagających ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. W przypadku żywności mogą to być produkty sypkie, które nie powinny mieć kontaktu z wilgocią, ale także produkty o silnym aromacie.
- Zamknięcia zabezpieczające przed dziećmi: produencie pudełek plastikowych stosują specjalne mechanizmy utrudniające otwarcie. Wykorzystuje się je głównie w opakowaniach farmaceutycznych i przy niektórych chemikaliach domowych. Mogą to być np. wieczka, których otwarcie wymaga wcześniejszego odłamania zabezpieczających kształtek, nacięcia łączników albo wciśnięcia zamknięcia przed obrotem.
Pudełka plastikowe z pokrywką lub nakrętką, zarówno kwadratowe, jak i cylindryczne, są niezwykle wszechstronne i znajdują zastosowanie jako opakowanie w wielu branżach. Ich konstrukcję, grubość ścianek oraz typ zamknięcia ściśle dostosowuje się do potrzeb produktów, które mają przechowywać.
Foto tytułowe: Freepik