Menu Zamknij

Opakowania foliowe – rodzaje, zastosowanie i dobre praktyki

opakowania foliowe rodzaje

Opakowania foliowe towarzyszą nam na co dzień w wielu sytuacjach. Nie tylko kupujemy zapakowane w różnego rodzaju folie produkty, ale używamy ich też w domu – najczęściej w kuchni, wysyłając listy i paczki a także w łazience i ogrodzie. Jakie są rodzaje folii, czym się różnią i dlaczego to… całkiem przyjazny naturze surowiec, o ile jest rozsądnie używany i odzyskiwany?

Opakowania foliowe łatwo dają się powtórnie wykorzystać, o ile producent, odbiorca biznesowy, a następnie konsument zachowają się racjonalnie i każdy z nich starannie „odrobi swoje lekcje”. Co mamy na myśli?

Opakowania foliowe – dobre praktyki producentów, sprzedawców i konsumentów

  • Producent opakowań foliowych – powinien zaprojektować tak opakowanie, aby było ono jak najbardziej jednolite materiałowo i nie zawierało elementów utrudniających recykling.
  • Odbiorca biznesowy – czyli firma, która zamawia opakowania u producenta, a następnie sprzedaje w nich swoje towary – powinna zadbać o odpowiednie oznakowanie opakowania, zabezpieczyć je odpowiednio przed zniszczeniem w transporcie i magazynie.
  • Konsument – powinien po wykorzystaniu pozbyć się opakowania zgodnie z instrukcją oraz dobrymi praktykami – np. oddzielając elementy foliowe od foliowych.

Opakowania foliowe rodzaje

Folie twarde (folie sztywne)

Szeroka grupa tworzyw służąca do wytwarzania profesjonalnych opakowań dla producentów wyrobów przemysłowych i spożywczych. Do najpopularniejszych surowców należą tu PET (Politereftalan etylenu), PCW (PCV, polichlorek winylu), PP (polipropylen) oraz PE (polietylen). Opakowania z folii twardych to m.in. blistry, pudełka i pojemniki z wieczkiem lub pokrywą, tuby foliowe, kasety i wytłoczki. Tworzywa te pozwalają na realizację najbardziej wyszukanych projektów i zapewniają produktom bardzo dobrą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Dają też możliwość świetnej ekspozycji produktów – mogą być kolorowe lub przezroczyste, grubo lub cienkościenne. Więcej o wykorzystaniu opakowań foliowych w różnych branżach piszemy w tym artykule.

Folia typu stretch (rozciągliwa) do zastosowań przemysłowych

Tej folii używają najczęściej firmy, jak i osoby fizyczne do pakowania przesyłek. W domach wykorzystujemy ją też często w garażu czy piwnicy albo podczas przeprowadzki – do owijania przedmiotów, które chcemy uchronić przed mechanicznymi uszkodzeniami albo wilgocią. Dzięki rozciągliwości, folia stretch łatwo dostosowuje się do kształtów pakowanych przedmiotów. Surowcem, z którego wytwarza się tego typu folię jest najczęściej liniowy polietylen o niskiej gęstości (LDPE). Na rynku przeważają folie z polietylenu, polipropylenu, kopolimeru, fluoropolimeru a także PCW (PVC). Folia stretch jest nie tylko rozciągliwa, ale także wyczuwalnie lepka w dotyku (woskowata), dzięki czemu „przykleja” się do pakowanego przedmiotu.

Folia stretch kuchenna

Przypomina bardzo folię stretch opakowaniową, opisaną powyżej. Musi jednak spełniać kryteria dopuszczenia do kontaktu z żywnością – wymagany w jej przypadku jest atest PZH oraz deklaracja zgodności. Najczęściej jest przezroczysta, a dominującym surowcem w jej przypadku pozostaje obecnie PE oraz PVC. Warto wybierać folię polietylenową ponieważ najlepiej poddaje się recyklingowi i jest nietoksyczna. PE zdobywa w Unii Europejskiej coraz większą przewagę nad PVC. Jeśli chodzi o opakowania foliowe rodzaje mają różną popularność na świecie w zależności od kosztów produkcji oraz przepisów związanych z ekologią i zarządzaniem odpadami.

Folia bąbelkowa (bubble wrap)

To folia  także wykonana z polietylenu o niskiej gęstości – LDPE. Dzięki wypełnionym powietrzem pęcherzykom amortyzuje wstrząsy i uderzenia, chroniąc zapakowane w nią przedmioty. Stosowana jest zarówno przez osoby fizyczne i firmy podczas pakowania przedmiotów do transportu, jak i przez producentów w opakowaniach fabrycznych. Spotykamy ją często np. jako zabezpieczenie sprzętu RTV i AGD, ceramiki, sztućców oraz przedmiotów ze szkła.

Opakowanie foliowe jednolite materiałowo – dobry wybór

Opakowania z folii sztywnych, nawet jeśli są wielowarstwowe, świetnie nadają się do recyklingu, jeśli są jednolite materiałowo i nie łączy ich się z innymi tworzywami w sposób utrudniający ich rozdzielenie. Jeśli użyjemy tych opakowań odpowiedzialnie, łatwo powtórnie wprowadzić je do obiegu.

Obraz tytułowy: Gold vector created by upklyak – www.freepik.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Call Now Button